Británie v potížích, tok pracovníků z Evropské unie vysychá. Poláci se mají lépe doma

Není to jen brexit, který zastavil příliv pracovníků z Evropské unie do Velké Británie. Evropské ekonomiky od Polska až po Portugalsko teď totiž nabízejí víc pracovních míst a lepší mzdy než Británie. Podle tamního Národního statistického úřadu byl loni počet příchozích ze zemí Evropské unie zhruba poloviční oproti roku 2019. A to navzdory rekordní celkové migraci do Spojeného království čítající celkem 606 tisíc osob.
Brexit a následně pandemie změnily britský trh práce. Skončil tak tradiční rituál pro stovky tisíc obyvatel jižní a východní Evropy, pro které byla Británie dlouhá léta destinací, kam mířili za lepšími pracovními podmínkami a zdokonalením angličtiny.
Absence pracovníků z Evropské unie nyní prohlubuje inflaci a už tak panující nedostatek pracovní síly v britské ekonomice, což narušuje popularitu vlády premiéra Rishi Sunaka, píše agentura Bloomberg. Podle posledních průzkumů brexit hodnotí jako neúspěch dvě třetiny Britů.
V Anglii a Severním Irsku se v minulých dnech konaly komunální volby, které naznačily mnohé o celostátním rozložení sil. Radost mohou mít labouristé a opoziční strany. Pro Sunakovy konzervativce byly varováním.
Sunak vtipkuje, ale usmívá se spíš Starmer. Co o britské politice vypověděly komunální volby
Politika
Británie se v letech 2000 až 2010 stala domovem pro mnoho Evropanů a urychlila hospodářský růst tím, že poskytla pracovníkům uplatnění v řadě odvětví od pohostinství a maloobchodu až po továrny a produkci potravin.
V poslední době však nezaměstnanost v mnoha zemích eurozóny prudce klesla. Mzdy a životní úroveň ve východní Evropě naopak rostly. Výsledkem je, že víc občanů unie zůstává doma a zhruba 150 tisíc příchozích v loňském roce tvořilo pouhých 13 procent celkového přílivu lidí do Británie. To je prudký pokles z 52 procent v roce 2018 a 42 procent v roce 2019.
V dubnu, poprvé od loňského srpna, spadla britská inflace pod deset procent. Jádrová inflace je však nejvyšší za 31 let.
Inflace v Británii brzdí. Podle analytiků ale ne dost rychle
Money
Pandemie otočila trend
Velkou měrou k tomu přispělo Polsko. Po vstupu do Evropské unie v roce 2004 se stovky tisíc Poláků stěhovaly do zemí napříč Evropskou unií včetně Británie. Poláci se v roce 2010 stali nejpočetnější skupinou v Británii narozených dětí cizinců, a přeskočili dokonce Indy. Trend se však obrátil, když se mnoho Poláků během pandemie vrátilo domů.
Další příčinou odlivu Evropanů je zmenšující se propast v prosperitě mezi Británií a méně bohatými částmi starého kontinentu. Údaje Světové banky ukazují, že hrubý domácí produkt Spojeného království na hlavu na základě parity kupní síly byl v roce 2001 více než dvojnásobný oproti Polsku, ale v roce 2021 už byl pouze o 29 procent vyšší. Mzdy se v Polsku za uplynulých 20 let téměř zdvojnásobily. V Rumunsku, které bylo rovněž silným zdrojem nové pracovní síly, stouply mzdy dokonce pětkrát.
Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v říjnu klesla na šest procent, což je o desetinu bodu méně než v září. Nejmenší zastoupení lidí bez práce bylo i nadále v České republice, kde nezaměstnanost klesla na 2,1 procenta ze zářijových 2,2 procenta. Uvedl to evropský statistický úřad Eurostat.
Češi stále premianti Evropy. Mají nejnižší nezaměstnanost v EU
Money
„V Polsku se některé regiony a města staly velmi konkurenceschopnými. Se mzdou, kterou zde můžete dostat, můžete mít docela pěkný život ve srovnání s jinými hlavními městy v Evropské unii," uvedl Piotr Arak, ředitel Polského ekonomického institutu.
Na jihu kontinentu začíná být lépě
Také pracovní trhy v jihoevropských zemích dříve sužovaných dluhovou krizí už vypadají zdravěji. Mnohé z nejproblémovějších částí jižní Evropy před deseti lety, včetně Španělska, Portugalska a Řecka, očekávají některé z nejrychlejších temp růstu ekonomik v nadcházejících letech.
Zato vyhlídky ostrovní země se mezitím zhoršily. „Ekonomika si nevede příliš dobře. Nejatraktivnější pracovní místa jsou nyní spíš v Nizozemsku a Německu než ve Spojeném království,“ říká výzkumný pracovník London School of Economics Pawel Bukowski, který se do Británie přestěhoval z Polska v roce 2016.
Nemovitosti v zahraničí lákají kvůli ceně čím dál více Čechů. Chaty a chalupy totiž vyjdou v některých tuzemských lokalitách dráž než ve Španělsku nebo Itálii. Levně si jde koupit rodinný dům i v některých tuzemských regionech. „Především na východě ČR, na hranicích se Slovenskem cena rodinných domů klesla o 20 procent,“ říká ředitel sítě realitních kanceláří Century 21 Tomáš Jelínek.
Ředitel Century 21: Chata na Mácháči vyjde dráž než ve Španělsku
Reality
Vše o inflaci
Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.
Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.