Reklama

Jaká je inflace ve světě? Padají rekordy staré desítky let

Jaká je inflace v Evropě či USA? Padají rekordy staré desítky let
Pixabay

S vysokou inflací nebojuje jen Česko, ale i desítky zemí ve světě, a v řadě zemí hlásí v posledních měsících dvouciferné nárůsty a nejvyšší hodnoty za desítky let. Centrální banky proto zvedají základní úrokové sazby, což však často znamená snížení hospodářského růstu. Podívejte se na přehled míry inflace ve světě.

Reklama

Téměř ve všech zemích hrají hlavní roli zdražující energie a pohonné hmoty, druhou nejvíce postiženou kategorií jsou potraviny. Na oboje začaly mít vliv dopady ruské invaze na Ukrajinu, omezení exportu obilí z Ukrajiny a protiruské sankce západního světa uvalené na Moskvu. Vliv má i narušený dodavatelský řetězec kvůli proticovidovým opatřením týkající se například čipů.

Jednociferná inflace v Česku? Možná už v červnu

Spotřebitelské ceny v Česku v dubnu meziročně vzrostly o 12,7 procenta, tempo růstu zvolnilo z březnových 15 procent. Inflace je tak nejnižší od loňského března. V meziměsíčním srovnání ceny o 0,2 procenta klesly, proti březnu zlevnily zejména potraviny, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici i Česká národní banka (ČNB) očekávali vyšší meziroční růst.

Přehled míry inflace v uplynulých měsících ve vybraných zemích světa, EU a eurozóně:

země inflace (v procentech, měsíc) nejvyšší
Libanon 263,84 (březen) na světě
Venezuela 155,8 (říjen) 2. na světě
Argentina 104,3 (březen) od počátku 90. let, 4. na světě
Zimbabwe 75,20 (duben) 5. na světě
Kuba 44,5 (únor) x
Turecko 43,7 (duben) v Evropě
Egypt 30,6 (duben) x
Maďarsko 24,0 (duben) nejvyšší v celé EU
Ukrajina 17,9 (duben) x
Lotyšsko 15,1 (duben) nejvyšší v eurozóně
Slovensko 14,8 (březen) x
Polsko 14,7 (duben) x
Litva 14,5 (duben) x
Estonsko 13,5 (duben) x
ČR 12,7 (duben) x
V. Británie 10,1 (březen) x
Chorvatsko 8,8 (duben) x
Itálie 8,3 (duben) x
EU 8,3 (březen) x
Německo 7,2 (duben) x
eurozóna 7,0 (duben) x
Bělorusko 6,0 (březen)  
Francie 5,9 (duben)  
Indie 5,66 (březen) x
USA 4,9 (duben) x
Řecko 3,0 (duben) x
Španělsko 4,1 (duben)  
Jižní Korea 3,7 (duben) x
Rusko 3,5 (březen) x
Japonsko 3,2 (duben) za 41 let
Švýcarsko 2,6 (duben) x
Hongkong 1,7 (březen) x
Čína 0,1 (duben) nejnižší na světě

zdroj: ČTK, národní statistické úřady, tradingeconomics.com

Důvodem výraznějšího zvolnění inflace byl podle ČNB zejména pomalejší meziroční růst cen potravin. Odborníci ale zroveň upozorňují, že vzhledem ke kolísavosti cen potravin je třeba brát tento efekt s rezervou. Na jednociferná čísla podle nich meziroční inflace klesne v červnu nebo v červenci.

Petr Fiala, premiér

Lukáš Kovanda: Fialův kabinet drží v ruce skrytý trumf. Inflační daň

Česká národní banka viní z inflace vládní deficity, jenže zároveň ve své aktuální prognóze přiznává, že vláda už příští rok stáhne deficit pohodlně pod úroveň maastrichtského kritéria pro přijetí eura. Vládě to může pomoci vyhrát volby.

Přečíst článek

Meziroční míra inflace na Slovensku v březnu zpomalila tempo růstu na 14,8 procenta z únorových 15,4 procenta, byla tak nejnižší od loňského září. Opustila tak úroveň z loňského listopadu a prosince a letošního února, kdy byla na více než 22letém maximu. 

Navzdory zpomalení inflace na Slovensku ceny potravin zrychlily v březnu tempo meziročního růstu na 29 procent z únorových 28,6 procenta. Mléko, sýry a vejce zdražily více než o třetinu, maso více než o 30 procent, chléb a obiloviny o 27,2 procenta. Za celý loňský rok inflace na Slovensku činila 12,8 procenta, byla tak stejně jako v Česku nejvyšší od roku 1993.

Vše o inflaci čtěte zde

Aleš Michl, guvernér ČNB

Stanislav Šulc: Mezi ČNB a vládou se rozhořel sympatický spor "Kdo za to může?"

Za inflaci může vláda, prohlásil razantně guvernér České národní banky Aleš Michl. Za inflaci je plně odpovědná Česká národní banka a její měnová politika, kontroval neméně ostře premiér Petr Fiala. Rozhořel se nám tu spor, který země dlouho neviděla. A je to dobře. O podstatě tuzemské inflace je totiž potřeba mluvit čím dál víc.

Přečíst článek

Meziroční míra inflace v Polsku v dubnu sestoupila na 14,7 procenta z březnových 16,1 procenta. Inflace tak klesla druhý měsíc za sebou a dostala se na nejnižší úroveň od loňského května. Pokles inflace byl výraznější, než očekávali analytici. Ti podle agentury Reuters dubnovou inflaci odhadovali v průměru na 15 procent.

Ekonomové předpokládají, že inflace do konce roku sestoupí pod deset procent. „Inflace v dubnu opět klesla kvůli cenám potravin a energie. Očekáváme, že tento trend bude v příštích měsících pokračovat," uvedli odborníci z Polského ekonomického institutu.

Rekordmanem EU je Maďarsko

Míra inflace v Maďarsku se v dubnu snížila na 24 procent z březnové hodnoty 25,2 procenta. Inflace klesá už tři měsíce a její dubnový pokles byl výraznější, než předpokládali analytici. Znamená to například, že centrální banka má možnost začít uvažovat o zmírnění měnové politiky. Maďarsko má nadále nejvyšší inflaci ze zemí Evropské unie.

Maďarský premiér Viktor Orbán ustoupil Bruselu. Spustí soudní reformu výměnou za odblokování dotací

Orbán ustoupil Bruselu. Spustí demokratickou soudní reformu výměnou za odblokování dotací

Maďarská vláda po ujednání s Evropskou komisí pošle do parlamentu klíčový návrh zákona o soudní reformě ve snaze uvolnit z fondů Evropské unie zablokované miliardy eur, oznámila dnes maďarská ministryně spravedlnosti Judit Vargaová. Kabinet premiéra Viktora Orbána disponuje v parlamentu pohodlnou většinou.

Přečíst článek

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v dubnu zpomalil podle údajů německého statistického úřadu na 7,2 procenta z březnového tempa 7,4 procenta. „Od začátku války na Ukrajině citelně vzrostly především ceny energií a potravin, což výrazně ovlivnilo míru inflace. V dubnu ceny potravin ve srovnání se stejným měsícem loňského roku nadále rostly nadprůměrným tempem 17,2 procenta," uvedl Spolkový statistický úřad.

V EU je nejnižší inflace od května, v Česku třetí nejvyšší

Míra inflace v Evropské unii v březnu klesla na 8,3 procenta z únorové hodnoty 9,9 procenta, a je tak nejníže od loňského května. Oznámil to evropský statistický úřad Eurostat. V Česku inflace klesla podle Eurostatu na 16,5 procenta z 18,4 procenta v únoru, i tak je ale proti unijnímu průměru zhruba dvojnásobná. Data Eurostatu se přitom liší od údajů ČSÚ i dalších národních statistických úřadů, rozdíl spočívá v odlišné metodice měření inflace. Hlavní rozdíl pramení z odlišného přístupu k takzvanému imputovanému nájemnému. 

Nejnižší inflaci registruje Lucembursko, kde v březnu činila 2,9 procenta, dále Španělsko (3,1 procenta) a Nizozemsko (4,5 procenta). Naopak nejvyšší míru inflace mělo Maďarsko (25,6 procenta), Lotyšsko (17,2 procenta) a pak na třetím místě Česko. Ve srovnání s únorem se meziroční inflace snížila v 25 zemích EU, ve zbývajících dvou se zvýšila.

Ekonomika se ve čtvrtletí meziročně propadla, vymanila se však z recese

AKTUALIZOVÁNO: Ekonomika se ve čtvrtletí meziročně propadla, vymanila se však z recese

Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,1 procenta a meziročně klesl o 0,2 procenta. Uvedl to ČSÚ.

Přečíst článek

Meziroční míra inflace v eurozóně v dubnu po pěti měsících poklesu mírně vzrostla a podle údajů Eurostatu se dostala na sedm procent. Růst o desetinu procentního bodu proti březnu odpovídá očekáváním analytiků. Hlavní podíl na inflaci mělo stejně jako v předchozích měsících zdražování potravin. Loni v dubnu ceny v zemích, které používají společnou měnu, vzrostly meziročně o 7,4 procenta.

K zemím s nejvyšší inflací z celé dvacítky zemí eurozóny nadále patří pobaltské státy – Lotyšsko (15 procent), Litva (13,2 procenta) a Estonsko (13,1 procenta). Mezi ně se však v dubnu dostalo Slovensko (14 procent), kde inflace klesá pomaleji než v trojici pobaltských zemí. Nejnižší růst cen registrovaly v dubnu Lucembursko (2,7 procenta) a Belgie (3,3 procenta). Inflace zůstává vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky (ECB). Ta v polovině března ve snaze bojovat s inflací zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 3,50 procenta.

Cukr v Česku zdražil letos v březnu nejvíce v zemích EU, meziročně o 98 procent.

Proč cukr v Česku zdražuje nejvíc v EU? Protože drahý plyn a zisková inflace

Cukr v Česku zdražil letos v březnu nejvíce v zemích EU, meziročně o 98 procent. V EU jako celku to přitom bylo jen o 61 procent, vyplývá z dat Eurostatu. Souvislost to má s vysokou cenou plynu, uvádí hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Meziroční míra inflace v Británii se v březnu snížila na 10,1 procenta z únorových 10,4 procenta. Analytici odhadovali, že se inflace poprvé po půl roce dostane po deset procent. I přes březnový pokles je míra inflace v Británii nejvyšší v západní Evropě a jako v jediné západoevropské zemi je dvouciferná. Na vině stále vysoké inflace je především další růst cen potravin. Ty se minulý měsíc zvýšily o 19,1 procenta, a vzrostly tak nejrychleji za 45 let.

Meziroční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v dubnu zpomalil na 4,9 procenta z březnových pěti procent. Míra inflace tím klesla už desátý měsíc za sebou a dostala se nejníže za dva roky.

Viníky vysokých cen potravin hledá i rakouská vláda, vyslechla 1500 dodavatelů

Viníky vysokých cen potravin hledá i rakouská vláda, vyslechla 1500 dodavatelů

Rakouská vláda se nechce smířit s vysokými cenami potravin. Zve si proto na příští dny k rozhovorům zástupce potravinářského sektoru a experty, uvedla agentura APA. Vysoké ceny potravin se snaží řešit i česká vláda. Ceny potravin v Rakousku se meziročně zvýšily méně než v České republice, ukázal průzkum.

Přečíst článek

Údaje podpořily očekávání, že americká centrální banka (Fed) by nyní mohla pozastavit zvyšování úroků. Fed na začátku května v rámci snahy o omezení inflace zvýšil svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 5,00 až 5,25 procenta.

Meziroční míra inflace v Rusku v březnu klesla na 3,5 procenta z únorových 11 procent. Poprvé za rok se tak dostala pod čtyřprocentní cíl ruské centrální banky. Za poklesem inflace stojí vysoká srovnávací základna z loňského března. Tehdy spotřebitelské ceny v Rusku prudce rostly v důsledku únorového zahájení útoku na Ukrajinu.

Podíl miliardářů bohatnoucích na kšeftech se státem je v Česku druhý nejvyšší na světě. Za Ruskem a před Mexikem

Hned za Ruskem. Podíl miliardářů bohatnoucích na kšeftech se státem je v Česku druhý nejvyšší na světě

Na světě existují stovky miliardářů, o nichž se předpokládá, že jejich bohatství pochází převážně z "kamarádského" vztahu se státem. Nejvíce se tento tzv. crony capitalism, tedy klientelistický kapitalismus, projevuje v Rusku, kde se majetek miliardářů pocházející z úzkých přátelských vztahů se státem podílí na HDP 19 procenty, vyplývá z indexu sledovaného časopisem The Economist. Druhá příčka patří Česku s podílem na HDP více než 15 procent. V první pětici se dále umístily Malajsie, Singapur a Mexiko.

Přečíst článek

Míra inflace v Japonsku se v únoru vyšplhala na 4,3 procenta a znovu dosáhla nového maxima za 41 let. Podniky totiž přesouvaly zvýšené náklady na domácnosti. Ceny rostly nejrychleji od září 1981, kdy ropná krize na Blízkém východě vedla k prudkému zdražení paliv. Japonsko mělo od konce 90. let, s výjimkou roků 2008 a 2014, nulovou až zápornou inflaci. I kvůli tomu je v současnosti jedinou zemí se zápornou úrokovou sazbou ve výši 0,1 procenta.

Rekordmanem v Evropě je Turecko

Míra inflace v Turecku v dubnu zvolnila na 43,68 procenta z březnových 50,51 procenta. Výsledek je mírně lepší, než odhadovali analytici. Zemi čekají v polovině května parlamentní a prezidentské volby, ve kterých by mohl kvůli vysokým životním nákladům ztratit většinu úřadující prezident Recep Tayyip Erdogan, uvedla agentura Reuters. Podle indexu, který sestavují akademici, však spotřební ceny v zemi rostly podstatně rychlejším tempem. Podle kritiků není navíc výpočet míry inflace statistického úřadu transparentní.

Ceny komodit klesly o pět procent, nejvíce zlevnil zemní plyn.

Ceny komodit klesly o pět procent, nejvíce zlevnil zemní plyn. Naopak zdražuje cukr a káva

Komodity letos zlevňují. Index agentury Bloomberg od začátku roku poklesl o pět procent a blíží se k nejnižším hodnotám od počátku války na Ukrajině. Nejvíce v letošním roce klesá cena zemního plynu, naopak významně zdražují některé zemědělské komodity. Ceny cukru vzrostly během prvních čtyř měsíců roku o třetinu. ČTK to řekl analytik investiční společnosti XTB Jiří Tyleček.

Přečíst článek

Inflace v Turecku loni v říjnu stoupla až na 24leté maximum 85,51 procenta. Na vině byla zejména měnová krize, k vysoké inflaci přispělo výrazné zvýšení cen řady surovin a polotovarů kvůli pandemii nemoci COVID-19 a válce na Ukrajině.

K rekordmanům ve světě patří i Argentina. Meziroční míra inflace v Argentině v únoru poprvé od začátku 90. let přesáhla 100 procent, tedy hranici hyperinflace. Země se roky potýká s ekonomickými problémy a většina obyvatel nyní žije v chudobě, uvedl zpravodajský server BBC. V březnu pak inflace opět stoupla, a to na 104,3 procenta. Vláda se snaží zdražování zmírnit zastropováním cen potravin a některých dalších výrobků.

Split

Dopad pandemie a hrozba inflace. Češi nikdy nejezdili do zahraničí tak jako loni. Stojí je to ale nejvíc v historii

Nejčastějšími destinacemi byly pro Čechy Chorvatsko, Slovensko a Itálie, skokanem se stal Egypt. Zajímavostí je růst cestování na vlastní pěst.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Lukáš Kovanda: Naše energetické „zelenání“ zaplatí naše děti. I s úroky

Lukáš Kovanda: Naše energetické „zelenání“ zaplatí naše děti. I s úroky

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme