Reklama

Aktuální sazby spořicích účtů. Víme, kde vám dají nejlepší sazbu

Vládní dluh stoupl, ilustrační foto
Pixabay
Věra Tůmová

Sazby spořicích účtů v tuzemských bankách se v roce 2023 zatím moc nehýbou. Za celý loňský rok až do současnosti se jim podařilo zhodnocení zdvojnásobit, v těch nejlepších sazbách jsou už dokonce trojnásobně vyšší. Ty nejlepší nabízejí malé banky a kampeličky. Souvisí to s rostoucí inflací a následným zvyšováním základní úrokové sazby České národní banky (ČNB), která se tak pokoušela rozjetou inflaci přibrzdit. Od loňského léta pak začaly tuzemské banky zvedat sazby i kvůli hrozící speciální dani z mimořádných zisků. Největší změnou tak nyní je jen pozastavení vydávání spořicích účtů u Hello bank. Podívejte se, které banky aktuálně nabízejí na spořicích účtech nejvyšší úrok.

Reklama

V polovině loňského roku zvedla ČNB základní, takzvanou repo sazbu, na sedm procent, což je nejvíce od roku 1999. Touto sazbou se úročí peníze, které si komerční banky u ČNB ukládají. Experti původně odhadovali, že sazba půjde do konce roku 2022 nahoru ještě více, to se ale nestalo. I ty nejlepší bankovní spořicí účty v Česku tak tedy klientům nabízejí stále jen sazbu kolem šesti procent a jen tak dále to asi nahoru nepůjde. I úroková sazba vyhlašovaná ČNB zůstala po posledním jednání stále na sedmi procentech.  

Přehled spořicích účtů bank v Česku (k 17. 4. 2023):

 
banka název účtu

sazba

podmínky a limity pro poskytnutí sazby

Všeobecná úvěrová banka (VÚB)

Spoření bez limitů

6,15 %

Výše vkladu není pro tuto sazbu omezená a nejsou ani žádné další podmínky. Jedná se ale o zahraniční banku, resp.pobočku slovenské banky. Z toho pak vyplývají i další daňové povinnosti.  

Max Banka

 Spořicí účet

6,01 %

Bez podmínek a bez horního limitu, tedy na celý zůstatek. Platí pro stávající i nové klienty.

UniCreditBank

Spořicí účet

6,00 %

Jedná se o marketingovou akci pro nové klienty, kteří si zřídí v bance běžný účet. Akce platí do 30. 6. 2023. Úroková sazba 6 % platí až do limitu 500 000 Kč, k účtům START, OPEN nebo TOP. Tyto balíčky obsahují 2 účty – běžný a spořicí účet. Sazba je garantována do limitu 500 tisíc korun na účtu a do 30. 6. 2023.

Trinity Bank

Výhoda +,

v rámci marketingové akce

Dobrý klient

5,68 %

Vkladový účet bez výpovědní doby vkladu. Nabídka sazby platí pro všechny nové vklady na nově založené účty až do výše 500 tisíc korun a je garantována bankou do 30. 6. 2023. Nad půlmilionový limit jen 4,08 %. 

Banka Creditas

Spořicí účet

5,60 %

Spořicí účet + se sazbou 5,6 % p.a. pro vklady až do výše 500 000 Kč. Vklady nad tuto hranici budou úročeny a to sazbou 3,1 % p.a.

FIO Banka

Fio konto

5,50 %

 Sazba platí v pásmu do 200 000 Kč. Lze založit i online přímo v internetovém bankovnictví či smartbankingu. K tomuto účtu banka vydává i platební kartu Visa nebo Mastercard.

Raiffeisenbank

Spořicí účet HIT PLUS

5,50 %

Úročeno touto sazbou do 500 tisíc Kč + nutné minimálně 3x měsíčně zaplatit kartou. 

mBank

mSpoření

5,50 %

Klient si musí v bance založit běžný účet (zdarma) a vybrat si, který typ spoření ze čtyř variant mu vyhovuje. Až do výše celkového vkladu 800 000 Kč, může založit až osm cílů po 100 tisícikorunovém limitu a může si vybrat, zda své úspory chce spořit pevnou, procentuální či zaokrouhlenou částkou z provedených plateb.

Moneta Money Bank

Spoření E, Spoříto E

5,30 %

Platí pro nové i stávající klienty, kteří si ale musí také založit nový spořicí účet. Sazba je garantovaná do jednoho milionu a do 31.8.2023.

J&T Banka 

Spořicí účet 

5,25 %

Minimální vklad milion Kč pro nové klienty a pro stávající klienty s vklady milion či 100tisícovou investicí. 

AirBank

Spořicí účet

5,00 %

Do 250 000 Kč sazba 5 %, od 250 tisíc do 500 tisíc sazba 4 % , lze založit až 10 spořicích obálek. Nutné 5x měsíčně zaplatit kartou.

ČSOB

Spoření s bonusem

5,00 %

Vedení zdarma bez podmínek. Limit 1 milion korun, spořicí účet je třeba založit vzdáleně přes internetové bankovnictví nebo aplikaci smartbanking v mobilu. Sazba do 30. 6. 2023.

Komerční banka

Spořící Konto Bonus – s investováním

5,00 %

Spořicí účet je úročen základní sazbou 2 % + fixní bonusovou 1,5 % a nově i z bonusu za pravidelné investice 1,5 % pokud v každém měsíci bonusového období klient investuje min.1500 Kč do vybraných investičních produktů.

Česká spořitelna

Spoření České spořitelny – s investováním

Spoření Premier

5,00 %

Dlouhodobě, zvýhodněná sazba při investování 300 Kč měsíčně. Zvýhodněná sazba je jen pro vybrané účty – Plus, Erste Premier, Erste Private Banking – a podle jejich typu pak i platí maximální strop pro spoření s touto sazbou (200 tisíc, 400 tisíc a milion Kč).

ČSOB    

Duo Profit – s investováním

4,50 %

Kombinace investice se spořicím účtem, podmínkou je minimálně stejně vysoká investice do produktů ČSOB jako vklad. Investice od 30 tisíc korun.

Hello bank

Hello spoření 

4,50 %

Z rozhodnutí mateřské společnosti BNP Paribas Personal Finance od 3. 4. 2023 přestali otevírat nové spořicí účty. Pro stávající klienty se ale v tuto chvíli nic nemění a svůj spořicí účet mohou i nadále využívat, jak jsou zvyklí.

FIO banka

Fio spořicí účet  

4,00 %

Neomezená výše vkladu. Lze založit i online přímo v internetovém bankovnictví či smartbankingu.

mBank

 eMax Plus 

4,00 %

Sazba platí až do limitu dvou milionů Kč. Lze založit až čtyři spořicí účty, každý do limitu 500 tisíc Kč. Bez výpovědní lhůty.

Česká spořitelna 

Spoření České spořitelny

Spoření Premier  

4,00 %

Dlouhodobě, základní sazba bez nutnosti investování. Zvýhodněná sazba je jen pro vybrané účty – Plus, Erste Premier, Erste Private Banking – a podle jejich typu pak i platí maximální strop pro spoření s touto sazbou (200 tisíc, 400 tisíc, milion Kč).

Komerční banka

Spořicí konto Bonus – Bez investování 

3,50 %

Spořicí účet je úročený základní sazbou 2 % + 1,5 % fixní bonus.

UniCreditBank

 Spořicí účet SAVE

2,5 % 

Sazba garantovaná do 31. 3. 2023.

zdroj: webové stránky bank

Aktuální nejvyšší sazbu  (6,15 procenta) najdete zatím jen u pobočky jedné zahraniční banky. Jedná se o Všeobecnou úverovou banku (VÚB). Musíte ovšem překonat několik komplikací, abyste na takto úročené peníze u ní vůbec dosáhli.

Zajímavé, někdy až sedmiprocentní sazby, nabízejí i některé kampeličky, tedy spořitelní družstva. I zde ale mají velmi specifické podmínky a vyžadují navíc například členské vklady. „Důvodem růstu sazeb je zvyšující se inflace a s tím spojený záměr České národní banky inflaci brzdit,“ řekl již dříve k situaci na trhu Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank a bývalý člen Národní ekonomické rady vlády.

Jaké zhodnocení slibují termínované vklady v listopadu?

Jaké zhodnocení slibují termínované vklady v listopadu? Tady je přehled

Téměř všechny banky u nás už peníze na termínovaných vkladech úročí sazbou mezi pěti a šesti procenty. Na současnou inflaci to sice nestačí, ale je to rozumnější než nechat volné prostředky na běžném účtu bez jakéhokoliv zhodnocení. K získání lepší sazby není potřeba obvykle splnit ani mnoho podmínek. Pro lepší orientaci na trhu přinášíme proto přehled těch nejvyšších sazeb, které banky na svých termínovaných vkladech nabízí před koncem roku 2022.

Přečíst článek

Pokud se však chcete vyhnout komplikacím, které souvisí se zdaněním u spořicího účtu VÚB, máte na výběr stále dvě banky, kde můžete dostat alespoň šestiprocentní sazbu a prakticky bez podmínek. Nejzajímavější sazbu 6,01 procenta ke spořicímu účtu v Česku má z bankovních domů ve své nabídce od začátku října, kdy vstoupila na trh, stále jen Max Banka, kterou nově od podzimu vlastní Banka Creditas. Od listopadu pak šestiprocentní sazbu nabízí také UnicreditBank v rámci marketingové akce pro nové klienty, kteří si u ní sjednají běžný účet a k tomu získají i účet s atraktivní nabídkou úročení. 

Trinity Bank, která mírně navýšila na 5,68 procenta, je následovaná Bankou Creditas se sazbou 5,60 procenta a trojicí bank s úročením 5,50 procenta. To má nyní FIO banka se svým Fio kontem (její spořicí účet je úročen jen čtyřmi procenty), dále pak Raiffeisenbank a od října i mBank. Teprve za nimi je se sazbou 5,3 procenta Moneta Money Bank se svým Spoření E či Spoříto E, které zvýhodňuje tímto úročením až do milionu korun. Její noví i stávající klienti si ale musí založit nový spořicí účet. 

Přichází čas hodnotových akcií

Letos nejde vydělat na ničem. Akciové fondy ztratily devět procent

Většina podílových fondů letos přes říjnové a listopadové zlepšení výkonnosti stále prodělává. Akciové fondy ztratily do konce listopadu téměř devět procent procent, dluhopisové fondy více než procento a smíšené fondy skoro šest procent. Vyplývá to z Partners indexu podílových fondů za listopad.

Přečíst článek

Sazbu nad pět procent, kterou ještě v létě dával na spořicím účtu u nás jen málokdo, nyní už mají vedle AirBank i velké banky. Z největší bankovní trojky ji má ale bez podmínek jen zatím ČSOB. Další dvě banky, Česká spořitelna a Komerční banka své bonusové pětiprocentní úročení podmiňují investováním do vybraných bankovních produktů. Pokud klient investovat nechce, úročení klesá ke čtyřem procentům. 

Vše o inflaci čtěte zde

Zhodnocení bez podmínek

Další spořicí účty na tuzemském trhu už pak nabízejí úročení s aktuální sazbou pod pět procent. Zajímavě úročený je ale i běžný účet Max Banky, který je i bez dalších podmínek se sazbou 4,61 a díky tomu, že se jedná o klasický běžný účet, mohou k němu mít klienti i platební kartu.

Výplata klientů Sberbank v pobočkách KB

Pojištění vkladů: Jak funguje a kolik dostanete?

Kdyby banka, kde máte svůj běžný či spořicí účet, zkrachovala, získáte peníze zpět díky pojištění vkladů. Pro náhrady je stanovený limit 100 tisíc eur, ale v určitých případech dosáhnete až na dvojnásobek. Jak přesně pojištění vkladů funguje a kdy máte na plnění nárok.

Přečíst článek

Jak již jsme zmínili v úvodu, Fio má pro své klienty vedle Fio konta ještě zvýhodněně úročený i spořicí účet. Zatímco Fio konto se sazbou 5,50 procenta je omezeno horní hranicí 200 tisíc korun, na Fio spořicím účtu se sazbou 4 procenta je horní hranice neomezena. Minimum podmínek se sazbou 4,5 procenta má také Hello bank. Z rozhodnutí mateřské společnosti BNP PARIBAS PERSONAL FINANCE ale banka od 3. 4. 2023 přestala otevírat nové spořicí účty. Pro stávající klienty se ale podle vyjádření banky na oficiálním webu v tuto chvíli nic nemění a svůj spořicí účet mohou i nadále využívat, jak jsou zvyklí.

Poznámka redakce: zakladatel nynější Trinity Bank Radomír Lapčík je také investorem serveru newstream.cz

chalupa, ilustrační foto

Češi se začali zbavovat chat a chalup. Někde už ceny začaly klesat

Češi se pomalu a jistě zbavují chat a chalup. A ceny rekreačních nemovitostí na to začínají reagovat. Zlevňují hlavně ty v méně atraktivních lokalitách a s nějakým hendikepem, mírný pokles cen se ale očekává i u těch atraktivnějších v turisticky oblíbených destinacích.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Úrok na nejvýhodnějším spořicím účtu už začíná šestkou. Porovnali jsme podzimní nabídky bank

Přečíst článek
Účetnictví, ilustrační foto

Nenechávejte pasivně ležet peníze na účtu, vzkazují banky klientům. Plusy a minusy spořicích účtů s investováním

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme