Reklama

Válka na Ukrajině. Největší konflikt v Evropě od druhé světové války

Rusko 24. února 2022 zcela bezprecedentně napadlo Ukrajinu. Tisíce mrtvých civilistů i vojáků, miliony emigrantů.

Bezprecedentní ruská invaze na Ukrajinu. Jak se vyvíjí boje na frontě, jaké sankce přijaly západní státy, jakou odvetu vůči Západu zvolil Kreml, jak se Rusko vypořádá se sankcemi a propadem ekonomiky, kdo podporuje Ukrajinu a jakou formou, zda penězi či zbraněmi, kolik civilistů a vojáků obou válečných stran ztratilo? Největší konflikt v Evropě od druhé světové války.

Válečný konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou, sankce vůči Rusku a možná odvetná opatření Kremlu vůči Západu mají dalekosáhlé ekonomické i geopolitické důsledky.

Co hrozí Česku?

  • Sankce a omezení dodávek plynu a ropy rapidně zvyšuje cenu těchto komodit a v Česku roztáčí rekordní inflaci.
  • Snížení růstu až stagnace české ekonomiky. V případě další eskalace a dlouhodobého konfliktu hrozí pokles ekonomiky. Hlavní zdroj snížení růstu ekonomiky je energetická krize.

Co hrozí ve světě?

  • zejména rozvojové státy čeká kvůli zvyšujícím se cenám potravin kvůli blokaci ukrajinských přístavů a dodávek obilí vyšší míra hladu, která postihne až miliony lidí.
  • drahé energie a pohonné hmoty nyní zejména stojí za rekordní inflací nejen v Česku, ale i dalších evropských zemích či Spojených státech.
  • rozšíření konfliktu do dalších bývalých sovětských republik, jako je například Arménie nebo Moldavsko.

 

Výrobce pneumatik Michelin se stahuje z ruského trhu.

Michelin je dalším v řadě, francouzský výrobce pneumatik odchází z Ruska

Francouzský výrobce pneumatik Michelin je dalším z řady západních firem, které opouštějí Rusko. Michelin prodal své aktivity společnosti Power International Tyres, což je distributor pneumatik v zemi. Podrobnosti o prodejní ceně podnik nezveřejnil. Michelin prodal svou společnost Russia Tire Manufacturing Company (MRTMC) a Camso CIS. Dohoda, kterou schválily místní úřady, zachová 250 pracovních míst, především v jediném ruském závodě Michelinu v Davidovu, který zaměstnává 750 lidí, uvedla firma.

Přečíst článek

Evropa může plyn nakupovat nejlevněji za poslední dva roky. Zásobníky má ale plné ze dvou třetin

Přečíst článek
Sídlo Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu

Miliardový úvěrový program pro Ukrajinu zkoumá Mezinárodní měnový fond

Mise Mezinárodního měnového fondu (MMF) zahájila první přezkum úvěrového programu za 15,6 miliardy dolarů, tedy zhruba 343 miliardy korun, pro Ukrajinu, který fond schválil v březnu. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo financí. Čtyřletý program od MMF je součástí celosvětového souboru pomoci v objemu 115​​ miliard dolarů na podporu ukrajinské ekonomiky.

Přečíst článek
Odcházíme. Německý Continental prodal svou továrnu na výrobu pneumatik v ruském městě Kaluga

Odcházíme. Německý Continental prodal svou továrnu na výrobu pneumatik v ruském městě Kaluga

Dodavatel automobilových součástek Continental prodal továrnu na výrobu pneumatik v Kaluze ruskému podniku S8 Capital. Continental, který působí rovněž v Česku, se tak zbavil většiny svých aktivit v Rusku v rámci ohlášeného odchodu z tamního trhu v reakci na válku na Ukrajině.

Přečíst článek
barel ropy

OPEC varuje. Bez velkých investic do energetiky bude trh s ropou nestabilní

Nedostatečné investice do ropného a plynárenského průmyslu by mohly v dlouhodobém horizontu způsobit nestabilitu na trhu a ohrozit ekonomický růst, prohlásil generální tajemník Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Haísám Ghais.

Přečíst článek
Ruské agresi na Ukrajinu měla napomáhat i společnost Versvet s.r.o. se sídlem v Česku. USA na ni uvalily sankce.

Firma z Karlových Varů pomáhala Rusům obcházet sankce. USA ji zařadily na černou listinu

Terčem nového balíku protiruských sankcí Spojených států je i společnost Versvet s.r.o. se sídlem v Česku, oznámilo americké ministerstvo financí. Firma byla podle Washingtonu zapojená do snah ruské společnosti Radioavtomatika dovážet elektroniku navzdory zařazení na sankční seznam na začátku ruské agrese vůči Ukrajině. Oznámení je součástí kroků proti desítkám jednotlivců a entit, které USA představily ve snaze potlačit obcházení protiruských sankcí spojených s válkou.

Přečíst článek
Ruská ekonomika pokračuje v poklesu. Kvůli sankcím i menší ochotě Rusů nakupovat

Ruská ekonomika pokračuje v poklesu. Kvůli sankcím i menší ochotě Rusů nakupovat

Ruská ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku klesla meziročně o 1,9 procenta. Ve stejném období loni se hrubý domácí produkt zvýšil o tři procenta, v předchozím čtvrtletí se propadl o 2,7 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil ruský statistický úřad Rosstat.

Přečíst článek
Ukrajinské obilí má opět volnou cestu přes moře. Rusko prodloužilo dohodu o vývozu.

Dobrá zpráva pro hladovějící svět. Rusko souhlasí s vývozem ukrajinského obilí

Rusko souhlasilo s prodloužením dohody o přepravě zemědělských komodit z ukrajinských přístavů přes Černé moře, jejíž platnost měla skončit ve čtvrtek. Oznámil to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Podle něj se úmluva prodlužuje o dva měsíce. Před tím byla prodloužena dvakrát o 60 dnů.

Přečíst článek
mezinárodní obchod, ilustrační foto

Děravé sankce? Vývoz z Německa do zemí sousedících s Ruskem prudce roste

Vývoz z Německa do zemí sousedících s Ruskem v prvním čtvrtletí opět prudce vzrostl. Sílí podezření z obcházení sankcí kvůli válce na Ukrajině prostřednictvím reexportu. Ačkoli hodnota vývozu zůstává relativně skromná, tempo růstu je ohromující. Například vývoz z Německa do Kyrgyzstánu se od ledna do března meziročně zvýšil o 949 procent na 170 milionů eur (čtyři miliardy korun), vývoz z Německa do Ruska ve stejném období o více než 47 procent klesl. Na vině byly právě přísné obchodní sankce uvalené Evropskou unií a dalšími západními zeměmi.

Přečíst článek
Siemens

Působivý nárůst. Siemens zvýšil čtvrtletní zisk o 193 procent, vymazal ztráty z Ruska

Německý průmyslový konglomerát Siemens ve druhém čtvrtletí svého finančního roku zvýšil čistý zisk meziročně o 193 procent na 3,6 miliardy eur (přibližně 85 miliard korun). Před rokem se na hospodaření firmy odrazily odpisy v souvislosti s odchodem z ruského trhu po invazi na Ukrajinu. Nyní ale firma zvýšila celoroční výhled zisku i tržeb.

Přečíst článek
Land Rover, ilustrační foto

Výrobce čipů onsemi zvažuje investici dvou miliard dolarů. Česko je ve hře

Americký producent polovodičů ON Semiconductor Corporation (onsemi) zvažuje investici dvě miliardy dolarů (zhruba 44 miliard korun) do rozšíření výroby čipů z karbidu křemíku. Tyto polovodiče se využívají pro prodloužení dojezdu elektromobilů. Firma se podle agentury Reuters rozhoduje mezi Spojenými státy, Českem a Koreou.

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: Ekonomika bohatla, lidé dramaticky chudli. Nejvíc střední třída

Mimořádná inflace roku 2022 drtila v Česku hlavně střední třídu, zjišťuje studie zveřejněná ČNB. Bohatství z Česka plynulo zejména do zahraničí a na účty bohatých, kteří těžili z vyvolání „válečné atmosféry“, píše hlavní ekonom Trinity Banky Lukáš Kovanda.

Přečíst článek
Reklama

News box

S fungováním demokracie v Česku je spokojená necelá třetina obyvatel. Že politici naslouchají názorům obyčejných lidí, se domnívá pouze 1️⃣8️⃣ procent Čechů. Ukázal to květnový výzkum agentury Ipsos, provedený ve spolupráci se středoevropským výzkumným konsorciem Central European Digital Media Observatory (CEDMO). Ve srovnání se Slovenskem, kde se výzkum rovněž konal, je spokojenost Čechů s demokracii vyšší.

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy dosáhli finální dohody🤝 na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. S odvoláním na svůj zdroj to napsala agentura AP. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětové hospodářství. Číst více

Ukrajina🟦🟨 v noci na dnešek čelí další vlně ruských útoků, směřují i proti Kyjevu a Oděse. V obou městech jsou slyšet exploze, nasazena je protivzdušná obrana. Informují o tom agentura Reuters a ruskojazyčná verze zpravodajského serveru BBC. Na celém území Ukrajiny je vyhlášen letecký poplach.

Turecká ústřední volební komise potvrdila, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zvítězil🥇 ve druhém kole prezidentských voleb. Oznámil to šéf komise Ahmet Yener. Erdogan porazil kandidáta skupiny opozičních stran Kemala Kiliçdaroglua.

Číst více
Reklama
Reklama
Doporučujeme